در فارکس چه چیزهایی معامل میشود ؟ آپدیت 2023

فارکس یک بازار مالی جهانی است و به جرئت می توان گفت که بزرگترین بازار جهانی نیز می باشد.

در بازار فارکس دسته های گوناگونی از معامله گران و سرمایه گذاران حضور دارند از جمله بانک ها و موسسات مالی ، دولت ها ، شرکت ها و معامله گران خرد و … . با توجه به حضور گسترده ی دسته های مختلف معامله گران می توان حدس زد که نقدینگی این بازار تا چه حد بالاست.

معامله گران بازار فارکس عمده ی معاملات خود را بر روی جفت ارز ها انجام می دهند.

 

چه چیزی در فارکس معامله می شود؟
در بازار فارکس موارد مختلفی قابل معامله هستند که در این مقاله به بررسی آن ها می پردازیم .

 

 

جفت ارز های معاملاتی در فارکس
بیشترین حجم معاملات در بازار فارکس بر روی جفت ارز ها انجام می شود. منظور از جفت ارز، نسبت قیمتی دو ارز از دو کشور مختلف است.

طبیعی است که قیمت ارز هر کشور به موارد مختلفی از جمله شرایط سیاسی آن کشور، سیاست های بانک مرکزی، شرایط معیشتی و کسب و کار مردم و … بستگی دارد. با توجه به تمام موارد گفته شده لزوم حضور دولت ها و بانک های مرکزی در این بازار کاملا حس می شود. همچنین جالب است بدانید که نوسانات بازار فارکس برای بانک های مرکزی کشور های مختلف اهمیت زیادی دارد چراکه این نوسانات تعیین کننده ی نرخ ارز کشورها می باشد.

جفت ارز ها در فارکس

 

جفت ارز های قابل معامله در بازار فارکس به سه دسته ی کلی تقسیم می شوند:

جفت ارزهای ماژور : جفت ارز های ماژور جفت ارزهایی هستند که بیشترین حجم معاملات در بازار فارکس به آن ها اختصاص دارد. در این جفت ارز ها ارز های پایه و اساسی مثل دلار آمریکا وجود دارند. به طور کلی جفت ارز های ماژور از ارز کشور های پیشرفته تشکیل می شوند.

جفت ارزهای مینور : جفت ارز های مینور جفت ارز هایی هستند که نسبت به جفت ارز های ماژور حجم معاملات کمتری دارند. جفت ارز های مینور ارز کشور های توسعه یافته را تشکیل می دهند.

جفت ارزهای اگزوتیک : نسبت ارز دو کشور در حال توسعه، جفت ارز اگزوتیک یا جفت ارز عجیب و غریب نامیده می شود.
عمده ی معاملات در بازار فارکس مربوط می شود به جفت ارز ها به خصوص جفت ارز های ماژور. اما به دلیل حجم بالای معاملات و همچنین اهمیت سایر مواردی همچون طلا و نفت و … ، می توان بر روی این موارد هم معامله کرد.

فلزات در بازار فارکس
از جمله ی اصلی ترین فلزات قابل معامله در بازار فارکس می توان به طلا اشاره کرد. بسیاری از معامله گران بازار فارکس علاقه ی زیادی به انجام معامله بر روی طلا دارند. نماد طلا در فارکس XAG می باشد.

علاوه بر طلا فلزات دیگری نیز در بازار فارکس قابل معامله هستند از جمله نقره که با نماد XAU شناخته می شود.

فلزات فارکس

شاخص های سهام فارکس
از جمله ی مهم ترین شاخص های قابل معامله در بازار فارکس می توان به شاخص های داوجونز، نزدک 100 و S&P500 و … اشاره کرد.

 

در ادامه به معرفی مختصر هر کدام از این شاخص ها می پردازیم :
شاخص داوجونز : شاخص داوجونز یکی از شاخص های بازار سهام آمریکا است. شاخص میانگین صنعتی داوجونز (Dow Jones Industrial Average) که مختصرا داوجونز نامیده می شود نمایانگر وضعیت 30 شرکت رده بالای سهام آمریکا است.در شاخص داوجونز، بزرگترین، مهم ترین و باثبات ترین شرکت ها حضور دارند.نکته ی مهم در انتخاب 30 شرکت برتر این است که ارزش بازار شرکت ها مدنظر قرار می گیرد.شرکت هایی که در شاخص داوجونز حضور دارند در زمینه کالاهای مصرفی،مواد اولیه،خدمات و مراقب های بهداشتی،صنعت نفت و گاز،مخابرات،خدمات عمومی و فناوری فعالیت می کنند.طبیعی است که نوسانات شاخص میانگین صنعتی داوجونز می تواند نمایانگر شرایط کلی بازار بورس و سهام آمریکا باشد.

شاخص S&P500 : شاخص S&P500 میانگین وضعیت 500 شرکت آمریکایی را در نظر می گیرد بر خلاف شاخص داوجونز ، در شاخص Standard and Poor’s index یا همان S&P500 به جای ارز بازار ، قیمت سهام شرکت ها اولویت انتخاب شرکت ها می باشد.

شاخص نزدک100 : بازار نزدک دومین بازار بزرگ بورس آمریکا(بعد از بازار نیویورک) می باشد. میانگین وضعیت 100 شرکت اول در بازار نزدک شاخص نزدک100 (NASDAQ-100) یا شاخص بازار سهام را به وجود می آورد.
نکته ی مهم درباره ی این شاخص این است که شرکت هایی در این شاخص حضور دارند که حوزه ی فعالیت آن ها تکنولوژی می باشد. همچنین در این شرکت های حاضر در این شاخص می توانند غیر آمریکایی نیز باشند.

 

شاخص های انرژی در بازار فارکس
شاخص های انرژی مانند نفت و گاز و … هم از جمله ی مواردی هستند که در بازار فارکس معامله می شوند.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید بیش از 160 نوع نفت قابل معامله در بازار فارکس وجود دارد. از جمله نفت اوپک، نفت WTI یا وست تگزاس اینترمدیت و … .

اما پرحجم ترین معاملات بر نفت خام دریای شمال (Brent Crude) انجام می شود.

مختصرا باید اشاره کنم که دلیل وجود انواع مختلف نفت، ویژگی های شیمیایی و محل استخراج آن و یا توافقات سازمان های مختلف می باشد. برای مثال نفت WTI نفت سبکی است که از غرب تگزاس استخراج می شود.

همچنین نفت اوپک نشان دهنده ی ارزش نفت کشور های عضو سازمان اوپک می باشد.

 

نکته ی بسیار مهم
زمانی که از بازار فارکس صحبت می کنیم منظور ما معاملات بر جفت ارز ها و بررسی نوسانات ارز کشور های مختلف می باشد.

و اگر بخواهیم دقیق تر صحبت کنیم معاملات فلزات ، شاخص های بازار سهام و شاخص های انرژی مربوط به این بازار نیستند اما به دلیل انجام معاملات بر روی این موارد توسط بسیاری از معامله گران فارکس در این محتوا به بررسی ان ها نیز پرداختیم.

در نگاهی کامل تر فلزات و نفت مربوط می شوند به بازار کلاها یا کامودیتی.

Commodity Market یا بازار کالاها مربوط می شوند به کالاهایی که قابلیت معامله دارند از جمله طلا، نقره و نفت و … .

همانطور که گفته شد علت بررسی این موارد در این مقاله علاقه ی زیاد معامله گران بازار فارکس به معامله بر روی این فلزات و شاخص ها می باشد.

توجه داشته باشید که شاخص های سهام هم به خود بازار سهام مربوط می شوند.​

 

بدون دیدگاه برای در فارکس چه چیزهایی معامل میشود ؟ آپدیت 2023

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *